2012 rok

I Podkowiański Piknik Mniejszości Narodowych „Podkowa bez granic”, 15/16 września 2012 r.


plakat

I Podkowiański Piknik Mniejszości Narodowych pt. „Podkowa bez granic” odbywał się na łące przed Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Tajemnice codzienności”. Celem wydarzenia było budowanie więzi między mieszkańcami Podkowy Leśnej a coraz liczniejszą grupą zamieszkałych tu cudzoziemców, wzajemne uczenie się tolerancji i akceptacji dla odmienności kultur i zachowań. Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele różnych narodowości, m.in. z Węgier, USA, Włoch, Ukrainy, Argentyny, a także pochodzący z wielu krajów uchodźcy przebywający w Ośrodku w Dębaku. Występy artystyczne (pieśni ludowe, tańce), regionalne potrawy, narodowe dyscypliny sportowe, charakterystyczne stroje przybliżały kulturę materialną tych nacji.
W trakcie trwania pikniku odbyła się trzecia edycja konkursu na Podkowiański Produkt Lokalny. Wręczone zostały nagrody dla najlepszego kulinarnego „produktu lokalnego” i najciekawszego stolika narodowego. Konkursowi towarzyszył kiermasz produktów regionalnych, wytwarzanych tradycyjnymi metodami.

Relacja Zbigniewa Musiałka:

O wielkim świecie i innych narodach można się dowiedzieć w różny sposób. Postanowiliśmy dowiedzieć się o tym, na miejscu, w Podkowie Leśnej, zapraszając obcokrajowców - mieszkańców PL na "I Piknik podkowiańskich mniejszości narodowych". Nasze wyobrażenie o trudnościach organizacyjnych było błędne, ponieważ ludzie których zaprosiliśmy do udziału w tym projekcie, swoja kreatywnością zaskoczyli w pełni organizatorów. W krótkim czasie zrozumieliśmy, że potrzebują bliskich kontaktów ze społecznością PL, a ten projekt dawał im nieograniczone możliwości realizacji tej potrzeby. Jako pierwszych zaprosiliśmy:
- Emirę Azim, Kirgizkę
- Akosa Engelmayera, Węgra
- Marco Gia, Włocha
- Matiasa Gigaglia, Argentyńczyka

Emira Azim wraz z mężem i dziećmi prezentowała zdjęcia z Kirgizji, przybliżała Kirgistan prezentując mapę i odpowiadając na pytania o swoim kraju. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek m.in. że Kirgistan jest mekką himalaistów. Pani Emira zaprosiła swoich znajomych z Ośrodka dla uchodźców w Dębaku. Była to Rodzina czeczeńska, ormiańska i gruzińska. Panie z tych rodzin na odrębnych stoiskach częstowały narodowymi smakołykami a przebojem dnia była chałwa z Czeczenii.

Akos Engelmayer węgierski dziennikarz, historyk i wykładowca, dyplomata, w latach 1990-1995 ambasador w Polsce i na Białorusi. Z Polską związany od 1956 roku, kiedy po wygnaniu z Węgier rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka od wielu lat w Podkowie Leśnej i jest wielkim orędownikiem przyjaźni polsko - węgierskiej. Jego wystep w programie ATK wraz Jackiem Maziarskim (jego przyjacielem) można oglądać pod adresem internetowym http://youtu.be/kEscs_cDtoc . Na swoim piknikowym stoisku prezentował historię przyjaźni między naszymi krajami. Było duże zainteresowanie planszami i rozmową z tak znamienitym gościem, ale ani na chwile pan Akos nie przestawał odpowiadać na pytania odwiedzających jego stoisko. Były również, uwielbiane przez niego, słone ciasteczka, które przygotowywała żona pana Akosa.

Pan Marco Gia prowadzi wraz żoną polką, panią Magdą skład wina w Podkowie Leśnej. Coraz większa popularność tego miejsca w PL przysporzyła dużo gości na Włoskim stoisku. Zaprezentowano gazety włoskie, gazety wydawane przez Stowarzyszenie Włochów w Polsce. Celem Stowarzyszenia jest prezentowanie i promowanie kultury, sztuki, nauki, społeczeństwa włoskiego w Polsce i vice versa, przybliżenie sytuacji gospodarczej i warunków rozwoju włochów w Polsce. Wina z najlepszych winnic włoskich bardzo smakowały przybyłym na piknik.

Matias Gigaglia przyjechał z Argentyny do Polski i założył wraz z polskim wspólnikiem firmę sprzedającą i propagującą wina argentyńskie. Podczas pikniku prezentował wina, specjalności kuchni i stroje argentyńskie. Wraz ze swoimi rodzicami i żoną polką, częstowali gości którzy oblegali jego stoisko. Był również puszczany film o Argentynie. Pan Matias zaprosił swojego kolegę z Hiszpanii który również prezentował swój kraj. Hiszpania częstowała winem i smakołykami. Na koniec Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej pan Jacek Wojnarowski wręczył wszystkim uczestnikom pikniku pamiątkowe dyplomy. Podziękował sponsorom UM Podkowa Leśna i Stowarzyszeniu Europa i My za przyznanie grantu umożliwiającego zorganizowanie projektu.

Ilustracje

Europejskie Dni Dziedzictwa w Podkowie Leśnej

Omówienie programu, opr. Agnieszka Wojcierowska:

Już po raz 20 w dwa weekendy września europejska historia i kultura, losy związanych z nią ważnych, czasem zapomnianych postaci staną się kanwą pikników historycznych, koncertów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych w wielu miejscach w całej Polsce.
Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Podkowie Leśnej zainauguruje w sobotę 9 września o godz. 17.00 Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk prelekcją Aleksandra Halla Korzenie współczesnej polityki polsko-francuskiej oraz koncertem gitarowym w wykonaniu duetu gitar klasycznych Andrzej Olewiński & Aleksander Wilgos. Spotkanie odbędzie się w Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku w ramach cyklu Dźwięk-Słowo-Obraz-Myśl dotowanego przez miasto Podkowa Leśna.

Podczas tegorocznych EDD nasze miasto uhonoruje osobę Michała Doliwo-Dobrowolskiego, twórcy elektroenergetycznego trójfazowego systemu przesyłowego, nazywanego „ojcem elektrycznego przesyłu energii”. Ludzie techniki - genialni uczeni, twórcy i wynalazcy - są słabo obecni w świadomości zbiorowej Polaków. Michał Doliwo-Dobrowolski - urodzony w Rosji Polak, obywatel rosyjski i szwajcarski działający w Niemczech - jak mało kto spełnia warunki, by stać się jednym z symboli europejskiego dziedzictwa i zjednoczonej Europy. W sobotę 15 września u zbiegu ulic Jana Pawła II i Akacjowej, na ścianie stacji transformatorowej zostanie uroczyście odsłonięta poświęcona mu tablica pamiątkowa. Przypominając postać tego wybitnego konstruktora nawiązujemy do historii powstania naszego miasta, u którego początków leży działalność spółki energetycznej „Siła i Światło” i uruchomienie Elektrycznej Kolei Dojazdowej.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w całym kraju pod hasłem „Tajemnice codzienności”. Podczas organizowanych przez Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami obchodów EDD w Podkowie Leśnej wiele miejsca poświęcimy architekturze, gdyż „architektura jest sztuką codzienności. Architektura jest codziennością każdego z nas (...), architektura (...), choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, to wszystko co nas otacza. To przestrzeń, którą widzimy i tworzymy wokół siebie.”

Uwrażliwienie najmłodszych podkowian na jakość otaczającej ich przestrzeni, rozwijanie twórczego myślenia i wyobraźni to cel zaplanowanych na sobotę 15 września warsztatów architektonicznych pt. „Archi_tekturki”, które przeprowadzi Stowarzyszenie Związek Podkowian we współpracy z CKiIO. Pod okiem doświadczonego animatora - historyka sztuki dzieci zbudują makiety wymarzonych domów i innych obiektów architektury. Warsztaty przybliżą uczestnikom zasady organizacji przestrzeni i funkcjonowania miasta, uświadomią wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne oraz pozwolą zrozumieć zadania współczesnego architekta i urbanisty i poznać podstawowe pojęcia związane z architekturą.

W sobotę 15 września o godz.17.00 w Pałacyku Kasyno wykład zatytułowany „Antoni Jawornicki i idea miast ogrodów” wygłosi prof. Jacek Kurczewski, wybitny socjolog, a jednocześnie wnuk Antoniego Jawornickiego. Antoni Jawornicki był autorem wielu koncepcji architektonicznych polskich miast-ogrodów, w tym, opartego na idei Ebenezera Howarda unikalnego projektu urbanistycznego naszego miasta-ogrodu z oryginalnym półkolistym układem ulic, z wydzielonym terenem leśnym w centrum miasta, z pasami zieleni wzdłuż torów kolejki i strumieni. Mieszkający przez wiele lat w Podkowie architekt i urbanista, wykształcony na Politechnice Warszawskiej i w paryskiej École Speciale d`Architecture był także artystą, malował ludzi, konie i obiekty architektoniczne. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk.

Po wykładzie zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Tadeusza Baruckiego pt. „Smak miejsca - architektura Europy” połączony z multimedialnym wykładem. Każdy kraj Europy będzie na wystawie reprezentowany przez jeden obiekt architektoniczny, najlepiej oddający charakter, ducha narodowego. Autor, mieszkaniec Podkowy Leśnej jest architektem, podróżnikiem, znanym badaczem architektury dawnej i najnowszej, dokumentującym od wielu lat architekturę całego świata od najstarszych zabytków budownictwa po obiekty współczesne.

W nawiązaniu do tegorocznego hasła EDD w otoczeniu historycznej willi Aida odsłonięta zostanie w niedzielę 16 września wystawa fotografii pt. „Życie codzienne w dawnej Podkowie” skomponowana ze zbiorów prywatnych podkowiańskich rodzin, dokumentująca codzienność mieszkańców od czasów powstania miejscowości w 1925 r., poprzez okres międzywojenny i powojenny do momentu przyznania praw miejskich w 1969 r.

Dwudniowe obchody uwieńczy w niedzielne popołudnie koncert zatytułowany „Podkowiańskie noce i dnie” w willi Aida w wykonaniu Marii Sarny - sopran i kwartetu smyczkowego „I Solisti di Varsavia” pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. W programie zabrzmią m.in. najpiękniejsze melodie międzywojnia, takie jak "Tango Milonga", nawiązujące do przedwojennej podkowiańskiej tradycji „potańcówek na dechach”, a także związane z tematem tegorocznych EDD motywy z muzyki filmowej, jak niezapomniany walc z filmu Noce i dnie.

Zapraszamy wszystkich podkowian do spędzenia z nami tych wypełnionych wydarzeniami dwóch wrześniowych weekendów.